Menu
Log in Home Page
Please do not hesitate to contact the school office by phone or email if you need to get in touch with us.

Who's Who

Come and meet the staff at our school!

Senior Leadership Team

Principal - Alison Ashcroft

Vice Principal and Early Years Leader - Sarah Scrivener

Assistant Principal and Key Stage One Phase Leader: Andrea Brown

Assistant Principal and Inclusion Manager - Emma Rawlings

Key Stage Two Phase Leader- Chris Lamming

Business Manager - Bethan Gorsuch

 

Office Team

Beth Gorsuch

Jenny Hearn

Heather Fuller

 

Early Years Team

Nursery Teacher Acorn Class: Emma Clements

Early Years Support Worker: Cathy Venes

Teaching Assistant: Hannah Madley

Reception Teachers: Emmy Taylor (Hazel)  and Emily Holden (Cherry)

Reception Teaching Assistants: Kelly Marshall and Afraa Farhat

 

Key Stage One Team

Year 1 Class Teachers: Karie Ledster (Beech Class), and Samantha Duckett  (Maple Class)

Year 1 Teaching Assistants: Rachel Spencer, Kathy Jolley and Lucy Wall

 

Year 2 Class Teacher: Andrea Brown and Sarah Scrivener(Willow) and Chelsea Stone (Rowan)

Year 2 Teaching Assistants:  Di Bradley and Nicole Bennett

 

Key Stage Two Team

Year 3 Class Teacher: Lauren Cronk (Chestnut) and Claire Middlemore (Sycamore)

Year 3 Teaching Assistant: Tina Bone

 

Year 4 Class Teachers: Charlotte White (Birch) and Amelia Ryan (Elm)

Year 4 Teaching Assistants: Kate Smith, Lucy Wilson and Irene Galan

 

Year 5 Class Teachers: Chris Lamming

Year 5 Teaching Assistant: Veerle Duran

 

Year 6 Class teachers: Ben Hyde (Oak) and Rachael Farrington (Cedar)

Year 6 Teacher Assistant: Sally Foster

 

Key Stage 2 TA: Andrea Parsons

Family Support HLTA: Laura Curtis

Higher Level Teaching Assistants (HLTA): Laura Curtis, Leanne Collins and Rea Phillips

Our Higher Level Teaching assistants provide much of the PPA cover and supply days in our school to ensure continuity and high quality teaching.

 

Lunch time supervisors:

All Teaching assistants also have a lunch time supervisor role.

 

Catering Staff: From Edwards and Ward

 

Breakfast Club staff: Lucy Wall, Di Bradley and Tina Bone

 

After school club is run by Get Active please see extended hours for more details.

 

Caretaker: Rafal Kozlowski

Cleaners: From Rapid Commercial Cleaning Services Ltd

Top